Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

49 MFFZG – Inauguracja Festiwalu Folkloru w Zakopanem

  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Miejscowość: Zakopane
  • Nadesłane: Anna Karpiel-Semberecka / MFFZG
  • Opublikował: Robert Urbański 'zakopiec'
49 MFFZG – Inauguracja Festiwalu Folkloru w Zakopanem

Opis

Inauguracja Festiwalu Folkloru w Zakopanem
49. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem trwa już od czwartku, ale najważniejsze inauguracyjne wydarzenia miały miejsce w niedzielę. Rozpoczęła je uroczysta Msza św. w Kościele św. Krzyża pod przewodnictwem ks. dr hab. Władysława Zarębczana. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych, jurorzy, zaproszeni goście i uczestnicy Festiwalu w barwnych strojach. Na samym początku słowo powitania do wszystkich zgromadzonych skierował gospodarz miasta Burmistrz Leszek Dorula.
Natomiast ks. Zarębczan podczas kazania, w którym podkreślił ekumeniczny charakter spotkania,  powitał zespoły w ich ojczystych językach. Msza św. miała piękną muzyczną i wielonarodową oprawę.
W związku z ulewnym deszczem odwołany został korowód, który tradycyjnie miał przejść ulicami Zakopanego. W zamian za to krótkie programy w namiocie festiwalowym na Górnej Równi Krupowej przedstawiły zespoły z Ukrainy, Portugalii, Bułgarii, Kazachstanu, Macedonii oraz polonijna „Wanta” z USA i „Magurzanie” z Łodygowic.
Pięknym widowiskiem był wieczorny Koncert Inauguracyjny, który rozpoczęły góralskie trombity. Na scenie pojawił delegacje wszystkich zespołów, które uroczyście powitał Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula wraz z Zastępcą Agnieszką Nowak-Gąsienicą oraz Dyrektor Festiwalu Joanną Staszak i Dyrektor Artystyczną Agnieszką Gąsienicą Giewont. Goszczący w Zakopanem górale z całego świata w geście przyjaźni otrzymali klucze do miasta.
– Przez najbliższe dni w Zakopanem będzie rządził Festiwal i będą rządzić zespoły. Witam wszystkich, którzy przyjechali do nas, aby zobaczyć jak kultywujemy naszą tradycję i jak dbamy tu o folklor. Dziękuję Związkowi Podhalan i wszystkim rodzicom, którzy nasze dziedzictwo przekazują kolejnym pokoleniom. Życzę Państwu dobrej zabawy. 49. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich uważam za otwarty – powiedział podczas inauguracji Burmistrz Leszek Dorula.
Na scenie zaprezentowały się wszystkie zespoły, dając publiczności przedsmak koncertów konkursowych i towarzyszących, które wypełnią najbliższy tydzień. W Festiwalu bierze udział 14 zespołów zagranicznych: z Francji, Słowacji, Rumunii, Węgier, Ukrainy, Portugalii, Bułgarii, Macedonii, Serbii, Turcji, Kazachstanu, Rosji (Jakucja – Syberia), Tajwanu oraz Ameryki Północnej (polonijny zespół Wanta z Chicago), a także polskie zespoły zakwalifikowane podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: „Giewont” z Zakopanego, „Magurzanie” z Łodygowic, „Jakubkowianie” z Łososiny Dolnej, „Śwarni Łojce„ z Sadku-Kostrzy. Od poniedziałku rywalizować będą one o złote, srebrne i brązowe ciupagi.
Rozpoczęcie i zakończenie koncertu inauguracyjnego oprawiła muzyka i taniec gospodarzy Festiwalu, Zespołu im. Klimka Bachledy z Zakopanego. Szczególnie widowiskowy był finałowy „zbójnicki” z pochodniami.
Co się wydarzyło na Festiwalu
Pierwszego dnia Festiwalu 17 sierpnia otwarta została plenerowa pokonkursowa wystawa fotografii „Żywioł Folkloru”, a także rozstrzygnięty został 46. Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej. Piątkowy program wypełniły z kolei wydarzenia plenerowe: parada dorożek, Mistrzostwa Podhala w Powożeniu oraz wybór Fiakra Roku i konkurs na śpiew pytacki. Otwarta została także plenerowa wystawa „Dziecko w kulturze tradycyjnej”, a wszyscy zainteresowani tańcem ludowym mogli uczestniczyć w ciekawych warsztatach folklorystycznych. Wieczorem w namiocie festiwalowym odbył się koncert „Na Folkową Nutę”. Wystąpili: S.H.A. Susanna Jara i Hanka Wójciak oraz Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna i Goście – Turnioki oraz Basia Giewont. W sobotę odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa, natomiast na plenerowej scenie prezentowały się dziecięce zespoły – laureaci VIII Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich Złote Kierpce. Pozostała część programu ze względu na deszczową pogodę przeniesiona została pod namiot. Publiczność miała okazję nauczyć się góralskich przyśpiewek, a także uczestniczyć w tradycyjnym góralskim weselu i prezentacji grup folklorystycznych. Dzień zakończył koncert „Muzyka Łuku Karpat”, w tym roku poświęcony heligonkom, harmoniom i guzikówkom.
Konkursowe występy i liczne atrakcje wciąż przed nami…
Przed nami jeszcze wiele festiwalowych wydarzeń. W poniedziałek rozpoczynają się występy konkursowe, w których swoje programy kolejno zaprezentują wszystkie zespoły. Rusza także Międzynarodowy Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni Tutki. Dla najmłodszych przygotowane zostały z kolei animacje i warsztaty, które potrwają do piątku 25 sierpnia. Ponadto codziennie w wiosce festiwalowej odbywać się będą dni narodowe, a wieczorem zabawy taneczne. Trwa także Kiermasz Sztuki Ludowej i rzemiosła Artystycznego. Jest więc wiele okazji do spotkań z góralami z różnych zakątków świata i poznawania ich kultury, a także do dobrej zabawy. Wyniki rywalizacji poznamy 25 sierpnia, a występy laureatów i ceremonia wręczenia nagród złoża się na Koncert Finałowy.
Szczegółowe informacje oraz program na stronie: www.festiwale.zakopane.pl

ID Artykułu: 301599bc59ac59fb

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia