Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

40. Przegląd Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia – Florka

  • Gmina/powiat/miejsc.: Biały Dunajec
  • Miejscowość: Biały Dunajec
  • Nadesłane: Krzysztof Jarosz
  • Opublikował: Robert Urbański 'zakopiec'

Opis

40. Przegląd Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia – Florka
W dniu 14 stycznia br. w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 w Białym Dunajcu odbył się 40-ty Jubileuszowy Przegląd Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia – Florka.
W etapie wojewódzkim zaprezentowało się 146 recytatorów i gawędziarzy ze Skalnego Podhala, Orawy, Spisza oraz Pienin, zwycięzcy wcześniej przeprowadzonych eliminacji szkolnych i gminnych. Uczestników przeglądu oceniało wielosobowe jury, w którym zasiadali wybitni znawcy podhalańskiego folkloru i gwary, znakomici naukowcy, twórcy czy regionaliści m.in. dr Barbara Zgama, dr Anna Mlekodaj, Katarzyna Chowaniec Trebunia, Aniela Bafia, Marianna Łukaszczyk, Zofia Roj Mrozicka, Maria Stoch, Zofia Mieszczak, Beata Zalot, Halina Para, Stanisława Wiercioch, Benedykt Kafel, Bronisław Chowaniec-Lejczyk, Andrzej Czernik, Bartłomiej Kudasik.

Organizatorzy: ZSPiG nr 2 w Białym Dunajcu

***

Fotogaleria na FB

 

Protokół z posiedzenia

XL Wojewódzkiego Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy

  1. Andrzeja Skupnia Florka

 

Jury XL Wojewódzkiego Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka pracowało w składzie:

 

  • Pani dr Barbara Zgama
  • Pani dr Anna Mlekodaj
  • Pani Katarzyna Chowaniec Trebunia
  • Pani Aniela Bafia
  • Pani Marianna Łukaszczyk
  • Pani Zofia Roj Mrozicka
  • Pani Maria Stoch
  • Pani Zofia Mieszczak
  • Pani Beata Zalot
  • Pani Halina Para
  • Pani Stanisława Wiercioch
  • Pan Benedykt Kafel
  • Pan Bronisław Chowaniec-Lejczyk
  • Pan Andrzej Czernik
  • Pan Bartłomiej Kudasik

 

Do konkursu zgłosiło się 146 uczestników z 14 miast i gmin. Jury po przesłuchaniu i ocenie recytatorów i gawędziarzy w czterech grupach wiekowych postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

 

Recytacje

 

Klasy 0- III

 

I miejsce Mrugała Adrian

Kidoń Alicja

SP nr 3 Ciche

SP Lipnica Mała

II miejsce Rychtarczyk Szymon SP Maruszyna Górna
III miejsce Obrochta Monika

Kołek Ewelina

SP nr 7 Zakopane

SP Krościenko

Wyróżnienie Stosel Wojciech

Wiercioch Izabela

Janowiak Piotr

Głowa Maksymilian

Franosz Katarzyna

Haładyna Maria

Jędrol Natalia

Krzysztofek Dawid

Majewski Stanisław

Pawlikowska Zuzanna

SP nr 2 Zakopane

Miejski Ośrodek Kultury Szczawnica

SP nr 1 Lipnica Wielka

SP Łopuszna

SP nr 2 Biały Dunajec – kl. 0

SP nr 2 Biały Dunajec – kl. 0

SP Suche – kl. 0

SP Krempachy – kl.0

SP nr 1 Biały Dunajec – kl.0

SP Sierockie – kl.0

 

Klasy – IV-VI

 

I miejsce Zachwieja Aleksandra Miejski Ośrodek Kultury Szczawnica
II miejsce Gocał Jakub

Żukowska Alicja

SP Poronin

SP Bańska Wyżna

III miejsce Kulka Justyna SP Lipnica Mała
Wyróżnienie Dulak Dagmara

Jarosz Weronika

Papież Wiktoria

Kuźmik Kamila

Miejski Ośrodek Kultury Szczawnica

SP Skrzypne

SP nr 1 Biały Dunajec

SP nr 2 Biały Dunajec

 

Gimnazja

 

I miejsce Kuruc Andrzej

Szymusiak Wioletta

Gimnazjum Białka Tatrzańska

Gimnazjum Załuczne

II miejsce Waliczek Weronika

Staszel Krystyna

Gimnazjum nr 1 Biały Dunajec

Gimnazjum Poronin

III miejsce Musiał Julia

Orawiec Karolina

Publiczne Gimnazjum Krościenko n/Dunajcem

Gimnazjum Lipnica Wielka

Wyróżnienie Węgrzyniak Paulina

Haładyna Bartłomiej

Szostak Justyna

Rychtarczyk Aneta

Marciszewska Weronika

Maria Łukasz

Sarniak Dominik

 

Pucoła Gabriel

Gimnazjum Poronin

Gimnazjum nr 2 Biały Dunajec

Gimnazjum Bańska Wyżna

Katolickie Gimnazjum Integracyjne Czerwienne

Miejski Ośrodek Kultury Szczawnica

Gimnazjum Krempachy

Gimnazjum – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nowy Targ

Gimnazjum – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nowy Targ

 

Szkoły ponadgimnazjalne

 

I miejsce Bobak Dawid Zespół Szkół Technicznych i Placówek Nowy Targ
II miejsce Lassak Maria Technikum Budowlane Zakopane
III miejsce Łukaszczyk Kinga Technikum Gastronomiczne Zakopane
Wyróżnienie Wnęk Karolina LO Lipnica Wielka

 

Gawędy

Klasy 0- III

 

I miejsce Bryja Tatiana SP Podwilk
II miejsce Żegleń Jakub SP Ratułów
III miejsce Słowik Klara

Fatla Bartłomiej

Miejski Ośrodek Kultury Szczawnica

SP Skrzypne

Wyróżnienie Kalata Piotr

Kramarz Małgorzata

Zwijacz Antoni

Witkowska Maria

SP nr 1 Biały Dunajec

SP nr 3 Lipnica Wielka

SP Ratułów

SP Bukowina Tatrzańska – kl.0

 

Klasy – IV-VI

 

I miejsce Mrugała Krystian

Sikorski Oskar

SP nr 2 Ciche

Zespół Regionalny „Mali Brzegowianie” z Brzegów

II miejsce Hrustek Bartłomiej

Urbaś Paweł

SP nr 3 Lipnica Wielka

SP Bańska Wyżna

III miejsce Kapuściak Julia

Krzeptowska Maria

SP nr 2 Podwilk

SP Kościelisko

Wyróżnienie Pakos Gabriela

Buńda Agnieszka

Głód Paweł

 

Sobczyk Natalia

SP Kiczory

SP Maruszyna Dolna

Zespół Regionalny „Mali Wiyrchowianie”

Bukowina Tatrzańska

SP Kościelisko

 

Gimnazja

 

I miejsce Lassak Karolina Gimnazjum Poronin
II miejsce Majerczyk Julia

Kwak Stanisław

Gimnazjum Bukowina Tatrzańska

Gimnazjum Poronin

III miejsce Mrugała Rafał

Zubek Michał

Gimnazjum nr 2 Ciche

Gimnazjum Bukowina Tatrzańska

Wyróżnienie Strama Jan

Stękała Karolina

Murzańska Natalia

Ciężobka Marek

Królczyk Dominika

 

Sroka Marcin

Gimnazjum Maruszyna Dolna

Gimnazjum nr 2 Ciche

Gimnazjum Lipnica Wielka

Gimnazjum Murzasichle

Publiczne gimnazjum Krościenko n/Dunajcem

– za kultywowanie gwary

Gimnazjum nr 2 Bystra Podhalańska

– za kultywowanie gwary

 

Szkoły ponadgimnazjalne

 

I miejsce Jakubiec Jan

Kois Piotr

Technikum Architektury Krajobrazu Zakopane

Technikum Budowlane Zakopane

II miejsce Stękała Danuta Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego Nowy Targ
III miejsce Wojeński Daniel Technikum Ekonomiczne Nowy Targ
Wyróżnienie Szymsaj Paweł Zespół Szkół Technicznych i Placówek Nowy Targ

Uwagi Jury

Jury z satysfakcją odnotowało tradycyjnie wysoki poziom, prezentowany przez uczestników XL Przeglądu Recytatorsko – Gawędziarskiego im. Andrzeja Skupnia Florka. Dziękuje nauczycielom i rodzicom, którzy wprowadzili młodzież w bogaty świat góralskiej poezji i prozy artystycznej, zaś organizatorom za przygotowanie i sprawne przeprowadzenie przeglądu.

Cieszy fakt, że pojawiają się przedstawiciele kolejnych regionów Podtatrza, prezentujący dotychczas rzadko słyszane w Białym Dunajcu gwary. Sugerujemy, aby dzieci i młodzież w przyszłości sięgały do tekstów stworzonych w lokalnej gwarze.

Przypominamy, że nadmierna gestykulacja szkodzi prezentowanym tekstom. Ciągle aktualna pozostaje prośba o właściwie dostosowanie tekstów do wieku i możliwości ucznia.

Biały Dunajec, 14.01.2016r

 

 

 

 

 

 

ID Artykułu: 442569a446b1d401

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem