Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Marihuana pod Giewontem

Opis

Pięć lat temu ( 2006 10 ) na forum Gazeta.pl mieliśmy taki oto skromny acz merytoryczny komentarz w sprawie marihuany pod Giewontem : „Kokaina – jako droższa – jest dostępna dla wąskiej grupy odbiorców, ale „ziele” robi pod Giewontem furorę. Poza tym wśród młodzieży panuje przekonanie, że „białe” jest złe, niezdrowe a „zielone”, czyli marihuana – dobre, zdrowe – stwierdza rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem asp. Monika Kraśnicka Broś”.

Wtedy o osiągnięciach Policji w tej materii mówiło się tak : „Ostatnie sukcesy zakopiańskiej policji, która co raz zatrzymuje narkotykowych dilerów i przechwytuje spore ilości „towaru”, pozwalają jedynie na odkrywanie wierzchołka góry lodowej. – Zdajemy sobie sprawę, że na miejsce jednego dilera pojawiają się nowi (…)narkotyk można sobie zamówić przez telefon komórkowy. Jak pizzę”. Dziś docierają pod Giewont bardziej optymistyczne wieści a propos marihuany i innych narkotyków aczkolwiek dalekie od rewelacji w tej dziedzinie :

„W ciągu ubiegłego roku pod Giewontem spadła liczba narkotykowych przestępstw. Więcej ich też zostało wykrytych. Jak jednak mówią policjanci, za wcześnie na odtrąbienie sukcesu, bowiem z narkotykowym rynkiem jest tak, że gdy jednych handlarzy policja łapie, do interesu natychmiast wchodzą nowi” ( naszemiasto.pl 2011 o2 ). Ale skąd napływały narkotyki pod Giewont? Od paru lat pojawiały się zza słowackiej granicy i z Krakowa. Teraz pierwsze skrzypce w tej materii pełni Kraków. Heroina została wyeliminowana z menu biorących na zakopiańskiej ziemi, jednak popularnoscią wciąż cieszy się marihuana. Rok temu doszło w Zakopanem do następującego incydentu z marihuaną w roli głównej :

W różnych miastach Polski od paru lat organizowane są Marsze Wyzwolenia Konopii. Manifestacje zwolenników legalizacji marihuany w 2010 roku odbyły się min Lublinie, Wrocławiu, Olsztynie. Przyszła w planach kolej na Zakopane, niestety magistrat się nie zgodził podając jako motyw główny owej decyzji remont dróg – całkiem dyplomatyczna zagrywka. Marsz miał odbyć się w październiku 2010. Marsze organizuje Inicjatywa Wolne Konopie, która działa na rzecz legalizacji w Polsce tzw. miękkich narkotyków, głównie rzecz jasna chodzi o marihuane. Dość agresywnia zareagował na planowaną manifestacje Obóz Narodowo – Radykalny, bowiem przedstawiciele owego obozu w najlepsze podeptli transparent Marszu. Ponieważ oprócz incydentu z ONR w roli głównej zawiodła też sama organizacja tejże niedoszłej imprezy – marsz odwołano.

Manifestacje planowano odbyć bez zgody burmistrza Zakopanego. Udział w niej miała wziąć głównie młodzież pilnowana przez policje, straż graniczną i straż miejską. Organizatorzy uznali decyzje burmistrza za bezprawną i zagrozili owemu sądem, bowiem taka sytuacja „narusza ich prawo do manifestowania swoich pogladów”. Niestety, koordynator zakopiańskiej akcji, który próbował jeszcze swoich sił reżyserując kolejny zryw manifestujących na weeked 16, 17 października na Krupówkach został wydalony ze szkoły. Oficjalnym powodem relegacji było propagowanie przez niego poglądów niezgodnych z duchem szkoły. 17 latek był uczniem szkoły średniej – liceum prowadzonego przez księży selezjanów.

Zakończmy może tą „zieloną” dywagacje komentarzem zamieszczoną na stronie Wolne Konopie : „W Zakopanem zdania są na ten temat podzielone. – Ja to jestem za legalizacją miękkich narkotyków – twierdzi Andrzej Marek z Krakowa, student AGH. – Przecież nikt nikogo nie będzie zmuszał do brania. Byłoby to tepsze rozwiązanie od głośnych obecnie dopalaczy”. Co prawda, to prawda.

Agata

ID Artykułu: brak

4,304 liczba wyświetleń, 2 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia