Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

50 MFFZG – Patronat Pary Prezydenckiej nad jubileuszowym 50. Międzynarodowym Festiwalem Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Miejscowość: Zakopane
  • Nadesłane: Ania Karpiel-Semberecka
  • Opublikował: Robert Urbański/Zakopiec

Opis

Festiwal Folkloru pod patronatem Pary Prezydenckiej i ze wsparciem Uniwersytetu Papieskiego
9 maja podczas konferencji prasowej poświęconej jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem ogłoszona została informacja o Patronacie Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy nad tym wydarzeniem. Oficjalnie zainaugurowana została także współpraca z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
– Bardzo nam zależy, by jak najlepiej uczcić pięćdziesiąty jubileusz największego festiwalu pod Giewontem. Dlatego tak ważne są dla nas przygotowania do tego wydarzenia i szeroka współpraca. Chcemy zaprosić jak największe grono artystów i zespołów, aby docenić wszystkich, którzy do tej pory występowali na Festiwalu i zdobywali nagrody. Już dziś zapraszam w sierpniu na Złote Gody do Zakopanego – powiedział na wstępnie Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.
Z kolei Zastępca Burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica poinformowała o przyznanym patronacie oraz zaprezentowała kolejną filmową niespodziankę, która przybliża nas do jubileuszu, tym razem przypominając piękną historię zakopiańskiego Festiwalu.
– W tym roku otrzymaliśmy patronat Pary Prezydenckiej nad wydarzeniem, nie tylko Pani Prezydentowej jak to było do tej pory. Jest to dla nas bardzo duże wyróżnienie, tym bardziej że otrzymaliśmy je w roku obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. To wyjątkowy patronat i wyjątkowy Festiwal – podkreślała wiceburmistrz.
Władze miasta wyrażały też zadowolenie z nawiązania współpracy z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. List intencyjny w tej sprawie uroczyście podpisał Burmistrz Leszek Dorula oraz Dyrektor ks. prof. Michał Drożdż. Tym samym Instytut stał się nowym partnerem Festiwalu. Studenci Instytutu będą mogli podczas tak dużego wydarzenia zdobyć wiele cennych doświadczeń, ale także skutecznie wspomóc działanie Biura Prasowego Festiwalu. Współpraca obejmie także konkurs fotograficzny Żywioł Folkloru oraz konferencję naukową.
– Bardzo się cieszę, że zostaliśmy zaproszeni do współpracy i mam wrażenie, że dotyczy ona szerszego kontekstu. Tutaj w Zakopanem wartości chrześcijańskie, które są dziedzictwem naszej kultury i naszej wiary, są czymś naturalnym. Widać, że przenikają one życie codzienne. Możecie być dumni z dziedzictwa, które pielęgnowaliście Państwo przez te kilkadziesiąt lat istnienia Festiwalu. Nasze kontakty zaczęły się od pisma z zaproszeniem na Złote Gody Festiwalu. To określenie bardzo nas wzruszyło. Oznacza ono, że świętujecie ten jubileusz bardzo rodzinnie. Takie jest Państwa podejście do tradycji, do folkloru –to dla Was jest życie, codzienność, tożsamość i pewna nisza duchowa. Tym samym Wasz Festiwal przekazuje ważne wartości – podkreślał Dyrektor Instytutu.
– W naszej współpracy najbardziej chcielibyśmy skupić się na udziale naszych studentów w pracach Biura Prasowego w szerokim zakresie działań medialnych i promocyjnych, także nowych mediów. W naszym Instytucie funkcjonuje Akademickie Centrum Medialne, które dysponuje odpowiednim zapleczem technicznym i osobowym – wyjaśniała Zastępca Dyrektora do spraw public relations dr Klaudia Cymanow-Sosin, która wraz z Zastępcą Dyrektora do spraw kształcenia dr Katarzyną Drąg także reprezentowała podczas konferencji prasowej Instytut.
Podczas konferencji organizatorzy zaprosili także na najbliższe wydarzenia religijne i kulturalne. Kustosz ks. Marian Mucha przedstawił informacje dotyczące ogłoszenia Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej Sanktuarium Narodowym, które nastąpi w najbliższą niedzielę 13 maja. Z kolei Naczelnik Wydziału Kultury Joanna Staszak przedstawiła program rozpoczynającego się w czwartek 10 maja XIII Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was…”, a Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher zaprosiła do Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego na wernisaż wystawy Włodzimierza Cygana „Płaszczyzny przestrzeni” w piątek 11 maja o godz. 17.00. Natomiast członkowie rady artystycznej Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich: Katarzyna Stachoń-Groblowy, Zofia Sowa i Szymon Bafia przedstawili kilka ciekawostek związanych z Dniem Górali Polskich, planowanymi koncertami zespołów – laureatów „Złotych Ciupag” oraz Muzyką Łuku Karpat.

ID Artykułu: 1235af43781b127a

  

1,268 liczba wyświetleń, 3 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia